Anasayfa Nedir Köpek Nedir Kısaca

Köpek Nedir Kısaca

Köpek Nedir Kısaca

Köpek; köpekgiller familyasına üye, görünüş ve büyüklükleri değişik 400’den fazla soyu bulunan, etobur, memeli bir hayvandır.

Boz kurdun alt çeşitlerinden biri olan köpek, tilki ve çakallarla da hısımdır. Kedilerle beraber dünyanın en geniş coğrafyaya dağılan ve en çok beslenen iki evcil hayvanından biridir. 2001 senesi verilerine göre evrende 400 milyon ve üzeri köpek bulunmaktadır.

Köpekler 12 bin seneden daha fazla bir müddetten beri bizleri av partneri, savunucusu ve dostu olagelmişlerdir. Farklı isteklere göre değişik köpek çeşitlerinin evrimleşmesinde bizlerin ehemmiyetli rolü olmuştur. İlk köpek türleri keskin görme ve koku duyusuna sahip avcı köpekleriydi. Biz insan ırkıyla, ilk tanışmalarından bu yana köpeklerin çeşitli faydalı özelliklerini genetik mühendisliğin en ilkel formlarıyla ön tasarıya çıkartmış ve farklı köpek türlerinin ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Mesela 7-9 bin sene önce çiftlik hayvanları evcilleştirildiğinde köpekler çobanlık da yapmaya başladılar ve bu istikamette yapay seçilime uğradılar.

Köpeklerin yaptığı işler ve idrak edişleri toplumdan topluma değişkenlik gösterir. Antik Mısır’da köpekler mukaddes sayılırdı. Son zamanlarda bir hayli ülkede bekçi, bir takım ülkelerde yük hayvanı ve hem de yiyecek olarak kullanılırlar. Batılı ülkelerde köpekler çoğunlukla hane arkadaşı ve refakatçi olarak beslenirler ve bu ülkelerde köpeklere yönelik ürün ve hizmetler milyarlarca liralık bir endüstri haline gelmiştir. Bunların yanı sıra köpekler engellilere yardım, arama-kurtarma veyahut polis köpeği gibi daha sofistike görevlerde kullanılmak üzere de eğitilebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.