Anasayfa Ne Demek Deprem Nedir Kısaca

Deprem Nedir Kısaca

Deprem Nedir Kısaca Ne Demek

Deprem, yer yüzeyinin doğal olaylar sonucunda sarsılması olayına denilmektedir. Yerkabuğu içerisindeki ani ve şiddetli kırılma olayları; büyük dalgalanmalara sebep olmakta ve bu dalgalanmalarda yerkabuğunun sallanmasına etki etmektedir.

Bu sallantılar depremin şiddetine göre farklılık göstermektedir. Şöyle ki, bazı ülkelerde alışkanlık haline gelen bu depremler; bazen 7’nin üstünde dahi olmakta (Japonya gibi), bazense 4 ile 5 dolaylarında değişerek kendini hissettirmektedir. Deprem sonucu yaşanan onlarca kayıp ve zarar da doğanın bizlere gösterdiği bir çeşit yıkım desek yeridir ki, gelişen teknoloji bununda ‘’zamanla’’ önüne geçeceğe benziyor. Özellikle Japonya gibi ülkelerde sürekli 7-8 hatta 9 şiddetinde depremler olması ancak hiç can kaybı olmaması; bilimin bu tarz ülkelerde nasıl doğru kullanıldığının da kanıtı niteliğindedir.

Ayrıca depremin nasıl oluştuğunu, ne derecede gerçekleşip nasıl etkiler bıraktığını inceleyen bilim dalına da ‘’sismoloji’’ adı verilmektedir. Ve inceleme alanı da oldukça geniştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.