Anasayfa Eğitim Arkeoloji Nedir Kısaca

Arkeoloji Nedir Kısaca

Arkeoloji Nedir Kısaca Ne Demek

Eski zamanları, bütün abidelerine ve maddi kalıntılarına bakarak inceleyen ve aynı zamanda tarihe yardımcı olan bilim dalını arkeoloji olarak tanımlayabiliriz. Arkhaios, eski ve logos, bilim kelimelerinden meydana gelmiştir. İnceleme alanına hemen hemen her türlü sanat yapıtları, şehir, köy ve kasaba kalıntıları, çeşitli abideler ve eşyalar girer. Bu imkanlara göre eski çağların tarihi canlandırılmaya çalışılır.

Bu bilim dalının temeli, insan tarafından yapılmış olan elle tutulabilecek nitelikte her yapıtı gözlemleyerek, her biriyle insanlık tarihinin bir safhasını ortaya çıkarmaktır. Arkeologlar, bu gözlemlemeleri sırasında antropoloji, jeoloji, coğrafya, etnografya, nümismatik, filoloji ve sanat tarihi gibi yardımcı bilim dallarından da oldukça fazla yararlanmaktadırlar.

Bu tarz çalışmaların ne zaman başlandığı bilinmiyor, çünkü insanoğlu, çok eski devirlerden itibaren geçmişini gözlemlemeye başlamıştır. Arkeolojiyi ilgi çekici bir bilim dalı haline getiren önemli isimlere de Fransız Caylus ve Alman Winckelmann’ı örnek gösterebiliriz. Winckelmann, aynı zamanda arkeoloji biliminin kurucusudur.

Arkeolojinin en çok tekamül ettiği çağ ise on dokuzuncu asrın sonu ve yirminci asrın başı olmuştur. Ön Asya’da kullanılmış olan çivi yazısının okunması, hiyeroglifin çözülmesi; geçmişte yaşamış olan medeniyetlere ilginin artmasına neden olmuştur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.