Anasayfa Nedir Agnostik Nedir Kısaca

Agnostik Nedir Kısaca

Agnostik Nedir Kısaca Ne Demek

Agnostik olan bir kimse Tanrı ve diğer dünya hakkındaki bilgilerin bilinmesinin imkânsız olduğunu düşünür. Yalnız kesin bir ifade kullanmaz. Onun yerine bunun yaşadığımız zamanda bilinemeyeceğini düşünür. Agnostik insanları, kesinlikle Ateist düşünce ile karıştırılmamalıdır. Agnostikler Tanrı’nın varlığını reddetmezler, sadece ‘’bilinmezlik’’ kuramının doğruluğunu ön planda tutarlar. Yani evrenin ve Tanrı’nın var olup olmadığını tartışmaz, tarafsızlığı kabul ederler.

Bu tür insanlar diğer dini bütün insanlar gibi bir otorite altına girmezler. Kişi kendi yolunu kendi sorgulamalı ve ona göre yolunu çizmelidir. Bu arada diğer insanların aklından ve düşüncelerinden de faydalanmayı bilirler. Yalnız danışacağı kişiyi kendisi seçer. Bu kişiler iyi ve kötü hakkında katı düşünmezler. İşkence yapılmasına ve yargısız infaza karşıdırlar. Bu insanlar Tanrıya inanmazlar ama dini öğretilere saygı duyarlar.

Cinsellik konusunda düşüncelerini kısıtlamazlar ve sınırlı düşünmezler. Bu tür insanlar akıl yürütme yöntemine inanmak yerine, daha çok bilimsel nedenlerle hareket ederler diyebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.