Anasayfa Eğitim Ağız Şive Lehçe Nedir Kısaca

Ağız Şive Lehçe Nedir Kısaca

Ağız Şive Lehçe Nedir Kısaca Ne Demek

Ağız, aslında kısaca; aksan terimi ile de açıklanabilmektedir. Aynı toplumda bulunan ki bunu il veyahut ilçe şeklinde de ele alabiliriz; bu ortamda bulunan bireylerin, ayrı bir dil kullanırcasına konuşmalarına ağız denilmektedir. Ağız, bir şive içerisinde yoğurulup oluşan ve ses ile söyleyiş tarzındaki değişikliklere dayanan; bir toplumun çeşitli yörelerindeki insanların konuşma şeklidir.

Şive, tamamıyla konuşma tarzıdır diyebiliriz. Herhangi bir dilin, o bölgeye ait söyleniş biçimine denilmektedir. Örnek verecek olursak; Antakya ya da Adanalı bir bireyin, konuşma tarzını ele alabiliriz. Belki biri diğerinin ne dediğini bile anlayamama durumu yaşamaktadır ama bu tamamıyla konuşma tarzından ve o yörenin şivesinden kaynaklı bir durumdur.

Lehçe, diğerlerine göre çok daha ayrı bir konumdadır. Bir dilin izlenemeyen ondan ayrılmış kolu şeklinde de ifade edilebilir. Coğrafi ve kültürel etmenler bu ayrılmada fazlasıyla rol oynar ve lehçelerde; ses, şekil ve kelime ayrılıkları çokça büyük ve farklı olmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.