Anasayfa Nedir Aerosol Nedir Kısaca

Aerosol Nedir Kısaca

Aerosol Nedir Kısaca Ne Demek

Okyanusların üzerindeki dalga etkisiyle havaya kabarcıklar sıçramaktadır. Böylece aerosoller oluşur. Havada asılı duran toz kristalleridir. Yağmurla birlikte yere düşen aerosoller, okyanusa düştüğünde suya karışır, karaya düştüğünde ise toprağa karışır. İçerisinde birçok mineral barındırdığı için toprağın verimini arttırır.

Duman, sis, ve pus birer aerosoldur. Dünyanın atmosferi de tek başına büyük bir aerosol olarak kabul edilebilir. Öteki doğal aerosoller de her zaman atmosferde bulunur ve iklimi etkilerler.

Bir sıvının yada tozun dağıtılması veya buharın yoğunlaştırılması gibi yapay yöntemlerle de aerosoller hazırlanabilir. Parçacık büyüklüğünün aşağı yukarı aynı olduğu aerosoller, genellikle deneysel amaçlı hazırlanır. Aerosollerin parçacık yoğunluğu, çökelme (sedimantasyon) ve pıhtılaşma oranı, ışık dağıtma özellikleri ve akciğerlere işleme derecesi gibi özellikleri tıpta sık sık ölçülür.

Yakın dönemde aerosol terimi, içeriğini sprey, köpük, macun ya da kreme çevirebilen kutular içinde kullanılmaya başlamıştır. Metal, plastik ya da cam kutular, supabı açıldığında içindekileri püskürtmesi için, basınçla doldurulmuştur. Deodorantlar, saç spreyleri, çeşitli böcek zehirleri, soslar, ayakkabı boyaları, ev temizleyicileri, vb. birçok ürün, aerosol biçiminde hazırlanmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.