Anasayfa Nedir Açık Fatura Nedir Kısaca

Açık Fatura Nedir Kısaca

Açık Fatura Nedir Kısaca

Açık fatura, mal veya hizmet tesliminde müşterinin, mal veya hizmet bedelini faturanın düzenlendiği anda ödemeyip daha sonradan ödeyecek olması durumudur. Açık fatura düzenlenirken satıcı kaşe ve imzayı faturanın ÜST kısmına basar. Bu tür faturaları açık faturalara örnek gösterebiliriz. Açık fatura için, “Müşterinin borcu açık yani henüz ödenmemiş” manasında açık fatura denilir sonucu çıkartılabilir.

Açık faturayı, kapalı faturadan az önce bahsettiğimiz yöntem ile ayırabiliriz. Dediğimiz gibi açık faturada imza ve kaşe faturanın üstünde, kapalı faturada ise imza ve firma kaşesi faturanın altında olur.

Ticari hayatta karşımıza oldukça sık çıkan kavramlardan bir tanesidir. Bu kavramlar tamamiyle ticari hayatın içinde oluşmaktadırlar. Bahsettiğimiz gibi açık fatura ve kapalı fatura ticari örf-adet haline gelmiştir. Bu nedenle mahkemeler fatura bedelinin ödenip ödenmediği hususunda ihtilafa düştüğünde, tarafların elinde iddialarını tevsik edici başka bir belgenin bulunmaması durumunda faturanın açık mı yoksa kapalı mı düzenlendiğine göre karar vermektedir. Bu nedenle açık kapalı ve kapalı fatura hususunun iyi bilinmesinde ve buna göre davranılmasında fayda vardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.